- Reklama -
Pradžia Aktualijos Pokyčių metai, atnešę lauktas permainas

Pokyčių metai, atnešę lauktas permainas

- Reklama -

2019 metams skubant užversti paskutinius puslapius, o savivaldybėje tvyrant ilgai lauktų permainų nuotaikai, laikas trumpam stabtelėti ir žvilgtelėti atgal. Nuo pavasario už savivaldybės vairo stovintys vadovai meras Mantas Varaška ir jo pavaduotojas Marius Žitkus dalinasi savo įspūdžiais apie pirmuosius atliktus darbus ir kitąmet planuojamus sumanymus. 

Meras Mantas Varaška

M. Varaška: “Dirbame taip, tarsi būtų paskutiniai veiklos mėnesiai…” 

Kaip apibūdintumėte 2019-uosius? 

Neabejotinai tai yra pokyčių metai. Rinkimuose susidūrė žmonės, norėję išlaikyti ilgalaikę savivaldybės tvarką, ir kiti, siekę ją keisti. Laimėjo pastarieji. Įvyko ir kartų pamaina. Į svarbias atsakomybes atėjo dvidešimt, dvidešimt penkiais metais jaunesni veidai. Jiems tai didelis iššūkis. Žmonės turėtų suprasti, kad iš karto jie didelės sėkmės neatneš. Svarbiausia pradžioje bent jau nepridaryti kritinių klaidų.

Kokie pirmieji pokyčiai akivaizdžiausi?

Atvirumas visuomenei, verslui. Nebijojome atverti, parodyti savivaldybės darbo vietų, viešųjų pirkimų, poreikių. Ryžomės nutraukti politinius partinius įdarbinimus. Įstaigų vadovai laisvi pasirinkti darbuotojus. Todėl jie visiškai atsako už savo rezultatus. Dažnai vykdome apklausas. Ne visada elgiamės pagal daugumos nuomonę. Tačiau visada ją išgirstame.

Taip, kaip dėl Kalėdų eglės vietos ne prie Maximos, o miesto skvere? 

Taip. Ryžomės keltis į senąjį centrą, ten kur mūsų istorija, širdis. Dar neteko matyti miesto, kuris svarbiausias šventes švęstų savo mikrorajone prie daugiabučių. Mes juk esame šimtmečių tėkmės miestas. Turėjome tarpukario Prezidentą, vaikščiojusį ir po Kazlų Rūdos centrą. Tad puoselėkime jį, švęskime jame.

Esate jauniausių politikų savivaldybė. Ar jaunystė savaime yra darbo kokybės garantija?

Tikrai ne. Pritrūksta ir patirties, ir nuosaikumo. Tačiau buvo ir tebėra labai daug noro, pamatuoto ryžto naujovėms, atvirumui, pažangai. Dirbame taip, tarsi būtų paskutiniai veiklos mėnesiai, siekiame aktyviai išnaudoti kiekvieną savaitę.

Pavyzdžiui?

Juk galėtume neskubinti viešųjų pirkimų jungimo ir sakyti – palaukime kitų metų. Galėtume sakyti – nejunkime savo įmonių. Dar palaukime.  Gal nesiverskime per galvą su šarvojimo namų remontu. Juk dar ne rinkimai. Bet nebėra ko laukti. Kiekviena uždelsta savaitė mums yra praradimas. 

Pirmieji metai dar buvo dėkingi dėl visko kaltinti buvusią valdžią…

Bet mes to nedarėme ir nedarome. Nėra prasmės kaltinti praeitį, kai būtina kibti į ateitį. Mūsų užduotis – kuo greičiau keisti savo mąstymus, kurti vertę drauge, matyti ne vien savo kiemą, o gatvę, kvartalą, miestą, kraštą. Ypač tai liečia mūsų įstaigų vadovus, finansininkus. Jiems teks keisti įsitikinimus, suprasti, kad valdomi ištekliai, žmonės, lėšos yra ne sau ir ne dėl savęs. 

Žmonės pastebi aplinkos pagerėjimus mieste, seniūnijose ir juos vertina pakankamai teigiamai. Ar tai – pagrindinis tikslas?

Anaiptol ne. Šaligatviai, šviestuvai, gatvės, aikštės, kiemai patys iš savęs nėra esminiai dalykai. Svarbiau – kaip jie įgula į miesto, savivaldybės viziją, kaip jie jungia ar telkia žmones, verslus. Pavyzdžiui Virvių parko vaišinimosi erdvės esmė ne 24 val. kavos aparatai ar skėčiai su stalais. Esmė – suvienyti verslininkai, drauge parėmę idėją ir drauge galintys vienodai prekiauti savo patiekalais.

Norite pasakyti, kad atliekami darbai turi papildomas ateities potekstes?

Žinoma. Tarkime išasfaltuotas kelias iki Kazlų kaimo tvenkinio yra 3 metų darbų pradžia. Šio tvenkinio pliažas taps pavyzdiniu, pagrindiniu, traukiančiu tiek miesto, tiek seniūnijų gyventojus. Arba kultūros centro atnaujinimas drauge reiškia tai, kad mes imsimės iniciatyvos buvusiame Axis pastate sutelkti visas savivaldybės įstaigas. O taip pat tai reiškia, jog planuojamas miesto socialinis taksi nuo jo iki Jūrės kaimo ir atgal turės dar daugiau logikos.

Turite daug vizijų bet nedaug laiko. Kaip spėsite, ko tikėtis 2020 m.?

Tai bus savivaldybės 20-mečio ir patys sunkiausi išgyvenimo metai. Mes privalėsime smarkiai suveržti viešas išlaidas. Atsisakyti perteklinių etatų savivaldybės įmonėse, sveikatos priežiūros, švietimo, kitose įstaigose. Turėsime stambinti, jungti įstaigas. Jų vadovai valdys didesnius išteklius bet privalės matyti visą savivaldybės vaizdą, numatyti visuminius pokyčius, ateities poreikius.

Kokius būtent? 

Štai mūsų ugdymo įstaigos. Žvelgiant į poreikius akivaizdu, kad mokyklos pustuštės, tačiau darželio, lopšelio poreikis didesnis už pasiūlą. Vadinasi, turime eiti į jį. Skirsime lėšas pilnos dienos darželiams, savam maitinimui, miegamųjų įrengimui, žaidimų aikštelėms. Bet privalome tai daryti ne atskiromis įstaigomis, o drauge, suderinant reikalingus remontus, įsigijimus, maitinimo teikimą. Mes nebeturime prabangos atskiriems veikimams.

Visas valdžias ir merus pergyvenęs klausimas: Višakio Rūdos kelias? 

Turime aiškią strategiją, kaip tai padaryti iki 2022 m. Be dviračių tako, jis jau būtų pradėtas ir baigtas 2020 m. Tačiau visuomenė pageidavo dviračių tako iki pat Višakio Rūdos ir mes tam tarnaujame. Per pusmetį nupirkome dviračių tako projektą. Su Krašto apsaugos ministerija suprojektavome dviračių takus ir jų ruošiamame kelio ruože iki aerodromo. Skiriame iš savivaldybės biudžeto 300000 Eur dviračių tako tiesimui. Spaudžiame Vyriausybę per kariškius, jog kelias ir takas būtinas ne tik savivaldybei, bet ir NATO pajėgumams. 2020 m. bus negailestingi lėšų gavimui, kadangi dėl Seimo rinkimų visi politikai mėgins lepinti savo rinkėjus.

Bet juk ir Kazlų Rūda turi savo Seimo narį ir ne bet kokį, o daugumos atstovą, Aplinkos ministrą.

Nežinau ar jį turi Kazlų Rūda. Mes, savivaldybės atstovai, taryba, su juo ryšio neturime. Daugybė mėginimų veikti bendrai dėl Višakio Rūdos kelio, IKEA taršos leidimo, kitų klausimų baigėsi šio ministro tyliu abejingumu. Nepavyksta jo prikviesti į koalicijos posėdžius, jis neatsako į siunčiamus laiškus. Todėl dėl savivaldybės reikalų kovojame vieni ir prie to jau pripratome.

Baikime pokalbį paprasto žmogaus akimis, kuris vis tik yra savo namo ar buto akiračio. Kokia jam bus Kazlų Rūdos savivaldybė?

Kviečianti bendradarbiauti ir prisidėti, susitarti dėl realių darbų. Mūsų kvietimas drauge tvarkyti aplinką su 10 proc. prisidėjimo yra mažiausias Lietuvoje. 2020 m. turėsime pirmuosius sėkmingus pavyzdžius. Bet svarbiausia, kad žmonės pagaliau pradeda skaičiuoti ir suprasti, kiek verti gerbūvio darbai. Savivaldybė gerins apšvietimą, susisiekimą, siūlys daugiau pramogų, laisvalaikio. O mes kaip savivaldybės atstovai labiau ar mažiau matomi visada būsime tarp Jūsų.

M. Žitkus: “Kai pagalvoji, kad tai tik pradžia…”

Mero pavaduotojas Marius Žitkus

Kokiomis mintimis palydite 2019-uosius metus?

Asmeniškai man šie metai yra įdomių patirčių ir naujų atradimų savivaldoje, nebūtinai vien tik malonių, metai. Visgi savivaldybės gyventojams, tikiuosi,  tai gerų žinių ir lūkesčių, išreikštų per rinkimus, pateisinimo laikmetis. Turbūt neįmanoma nepastebėti to, kad Kazlų Rūdos savivaldybė keičiasi.  Pasitikėjimą avansu gavusi jaunoji politikų karta propaguoja veržlumą, atvirumą, principingumą ginant savivaldybės interesus ir atsakingumą įgyvendinant sumanymus. O kai pagalvoji, kad tai viso labo darbų ir sumanymų pradžia… 

Ar aktyvi darbo pradžia ir mero pavaduotojo pareigos netapo iššūkiu?

Darbą šiose pareigose vertinu kaip suteiktą galimybę realizuoti įsipareigojimus gyventojams, darant būtinus savivaldybei darbus. Džiaugiuosi, kad apsipratimo šiose pareigose laiką sutrumpino rūpestingais kolegomis tapę patyrę savivaldybės administracijos specialistai. Mero komandoje dirbame daug ir savęs netausojame, o iššūkiai būtini, siekiant geriausių rezultatų. To iš mūsų tikisi gyventojai.

Ką spėjote nuveikti per šiuos pirmuosius savo kadencijos mėnesius?

Jau dabar naujoji savivaldybės vadovybė gali drąsiai pasakyti – esame pakloję pamatus daugeliui savo į rinkimus atsineštų sumanymų, atliktos būtinos darbų pradžios, belieka atsakingai viską įgyvendinti. 

Svarbiu sprendimu laikau savivaldybės įmonių „Kazlų Rūdos šilumos tinklai“ ir „Kazlų Rūdos komunalininkas“ jungimo pradžią. Jei viskas klostysis sklandžiai, jau kitąmet gyventojai galės svarbiausias komunalines paslaugas gaus iš vienų rankų, gerės šių paslaugų kokybė ir  aptarnavimas. 

Gyventojai įvertino ir džiaugiasi savivaldybės vadovų atvirumu bei noru bendrauti, tartis, dalintis savo planais. Veiklos viešumas ir etika mums yra labai svarbus prioritetas. Kitąmet pasiūlysime dar daugiau būdų, kaip gyventojams išgirsti mus ir būti patiems išgirstiems. 

Esame nusiteikę savivaldybės viešųjų erdvių ir kaimų kapinių tvarkymo bei priežiūros paslaugas patikėti bendruomenėms, už tai joms sumokant sutartą atlygį. Lengviname seniūnų darbo kasdienybę iš perteklinių vidinių biurokratinių suvaržymų.

Akivaizdu, kad pasiteisino sumanymas verslui taikyti mokestines lengvatas už paramą savivaldybės kultūros ir sporto renginiams – kelių tūkstančių žiūrovų dėmesio sulaukusi rugsėjį surengta miesto šventė didžiąja dalimi apmokėta verslininkų lėšomis. Verslą laikome svarbiu savivaldybės partneriu, tad sumažinome kitų metų smulkaus ir vidutinio verslo mokestinę naštą turimam nekilnojamam turtui.

Akylas dėmesys savivaldybės viešiesiems pirkimams pasiteisino. Investavome į šiuolaikiškus technologinius sprendimus, sugriežtinome pirkimų kontrolę, tad pirmieji rezultatai netruko pasimatyti – sutaupytas lėšas nukreipėme kitiems būtiniems savivaldybės žmonių poreikiams.

Kokių sumanymų iš savivaldybės vadovų laukti kitais metais?

Kaip mėgstame su meru pajuokauti, nuo idėjų ir sumanymų trūkumo šiai savivaldybės vadovybei badauti neteks. Ketinimų išties daug. Kitąmet esame pasirengę didelį dėmesį skirti gyventojų saugumo užtikrinimui – pertvarkysime pėsčiųjų perėjas, klosime pėsčiųjų takus, tvarkysime kelius bei gatves, modernizuosime gyvenviečių apšvietimo tinklą. 

Jau rengiamas viešųjų erdvių vaizdo stebėjimo kamerų tinklo planas, kurį įgyvendinus užtikrinsime saugesnę aplinką gyventojams. Modernių vaizdo stebėjimo kamerų pagalba galėsime ne tik nustatyti pažeidimus, bet ir atsiras galimybė užkirsti kelią nusikaltimams bei nelaimėms, pavyzdžiui, gaisrų plitimui.

Laukia daug svarbių darbų, nelengva ką nors išskirti, norisi nudirbti visus ir viską, ką esame sumanę. Vienas iš didžiausių, mano nuomone, laukiančių iššūkių – Kazlų Rūdos ligoninės ateitis. Sveikatos apsaugos ministerija nusiteikusi mažinti joje teikiamų medicinos paslaugų kiekį, tad ligoninės pertvarka neišvengiama, ją gali tekti jungti su Pirminiu sveikatos priežiūros centru. Tačiau mes nesnaudėme ir esame pasirengę savivaldybės sveikatos sistemai suteikti naujų galimybių – nuo sveikatinimo, įvairių rūšių slaugos iki fizinės reabilitacijos paslaugų teikimo. Padėsime ligoninei skaitmenizuoti dabar turimą rentgeno aparatą, kad kuo daugiau medicininių paslaugų gyventojams būtų teikiama Kazlų Rūdoje.

Tikiu, kad mūsų visų laukia išties įdomūs 2020-ieji. Su artėjančiomis šventėmis!

Savivaldybės inf.

- Reklama -
- Reklama -

Žinios

- Reklama -
- Reklama -