„Kazlų Rūdos laikraščio“ naujiena – teisininkės patarimai skaitytojams

0
834
Naujoje „Kazlų Rūdos laikraščio“ rubrikoje „Teisės patarimai“ į aktualiausius skaitytojų klausimus atsakys ir teisinį komentarą pateiks advokato padėjėja K. Raulinaitienė./ Asmeninio archyvo foto

Mielas skaitytojau,

Esu Kristina Raulinaitienė, advokato padėjėja, advokatūros bendruomenės dalis. Teisinius klausimus kasdien sprendžiu jau bemaž dešimt metų. Teikiu teisines konsultacijas, rengiu teisinius dokumentus, atstovauju teismuose, ikiteisminiuose tyrimuose bei kitose institucijose. Per šį laikotarpį įgijau daug ir įvairios praktikos dirbdama su šeimos, paveldėjimo, žemės, darbo, verslo teisės baudžiamosios teisės, administracinės teisės bei daugeliu kitų sričių.

Žinau, jog neretai žmonėms advokatų teikiamos paslaugos atrodo brangios ir neprieinamos, tačiau labai reikalingos. Atsižvelgdama į tai, naujojoje rubrikoje „Teisės patarimai” teikdama konsultacijas stengsiuosi padėti išspręsti Jums rūpimas teisines problemas, atsakyti į Jus dominančius teisinius klausimus.

Neretai pastebiu, jog domėtis teisės klausimais ar ieškoti kvalifikuotos pagalbos dažniausiai klientai imasi jau iškilus teisinei problemai. Vis dėlto dažnai įsitikinu, jog sprendimas konflikto akivaizdoje nebūna toks efektyvus, kaip iš anksto, jau pačioje teisinių santykių užuomazgoje pasitelktos teisinės žinios, padedančios užkirsti kelią problemoms. Todėl tikiuosi, jog rubrikoje pateikti atsakymai į teisinius klausimus Jums padės ne tik išspręsti šiuo metu esančią problemą, tačiau ir užkirsti kelią jų atsiradimui.

Situacija:

„Ketinu skirtis su vyru, kadangi jis man buvo neištikimas. Santuokoje įgijome butą ir automobilį, turime 2 metų vaiką. Kaip suprantu, teismas butą mums dalintų pusiau, tačiau gal dėl vyro neištikimybės galėčiau prisiteisti didesnę jo dalį ar netgi visą?“

Teisininkės komentaras

Jūsų atveju santuoka turėtų būti nutraukiama pagal teismui pateikiamą ieškinį esant sutuoktinio kaltei. Nagrinėjant santuokos nutraukimo bylą dėl sutuoktinio kaltės yra sprendžiami sekantys pagrindiniai klausimai: sutuoktinių/io kaltė dėl santuokos nutraukimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo jam dydžio, bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo bei turto dalybų ir kreditorinių įsiskolinimų padalinimo.

Dalinant sutuoktinių turtą galioja santuokinių turto lygių dalių prezumpcija, t. y. paprastai po santuokos nutraukimo kiekvienam iš sutuoktinių tenka po ½ dalį turto. Tam tikrais atvejais atsižvelgdami į bylos aplinkybes, teismai nutraukdami santuoką nusprendžia nukrypti nuo sutuoktinių lygių dalių principo, vienam iš sutuoktinių priteisiant didesnę turto dalį. Tačiau svarbias aplinkybes, dėl kurių teismas turėtų nukrypti nuo lygių dalių principo turi įrodyti to prašantis sutuoktinis.

Skirtingai nei yra susiformavęs požiūris visuomenėje, vien ta aplinkybė, jog vienas iš sutuoktinių buvo neištikimas, nesudaro pagrindo kaltajam sutuoktiniui sumažinti bendro turto dalį. Vadovaujantis teismų praktika, aplinkybės, dėl kurių galimas nukrypimas nuo lygių dalių principo, yra vaiko interesai (atsižvelgiant į tai su kuriuo iš tėvų lieka gyventi vaikas), Jūsų turtinė padėtis (pavyzdžiui esate bedarbė ir neturite jokio kito turto), Jūsų sveikatos būklė (neįgalumas ar kita sunki liga). Taip pat neretai svarbia aplinkybe nukrypti nuo lygių dalių principo teismai nurodo ir indėlį į bendro turto įsigijimą už iki santuokos įgytas (asmenines) lėšas, sutuoktinių tėvų ar kitų giminaičių prisidėjimą prie bendro turto įgijimo. Visgi šis sąrašas nėra baigtinis, teismas pagal aplinkybes konkrečioje byloje gali nustatyti ir kitas svarbias priežastis nukrypti nuo lygių dalių principo.

Tuo tarpu automobilis, kaip žinia, dalijamas pusiau būti negali be žalos jam, todėl paprastai jis priteisiamas vienam iš sutuoktinių, o kitam priteisiama kompensacija už ½ jo dalį pagal rinkos vertę.

Šis komentaras yra laikytinas tik kaip bendrojo pobūdžio konsultacija. Dėl sprendimo būdo konkrečiame ginče turėtų būti atliekama papildoma teisinė analizė.

Jums rūpimus teisinius klausimus kviečiame siųsti el. paštu:  info@kazluruda.info


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.