Išvadavo iš fiktyvios santuokos žabangų

0
220

Šiandien mūsų šalį kamuoja įvairios prekybos žmonėmis formos – tai ir išnaudojimas  seksualiniais tikslais,  vergiškas darbas, vertimas atlikti nusikaltimus, fiktyvios išnaudojančios santuokos.

Aukomis nusikaltėliai pasirenka dažniausiai pažeidžiamus vyrus, moteris, vaikus – ieškoma tokių, kurie neapsigins, nepasiskųs, jais bus netikima, tai tiesiog „nereikalingi“ bendruomenei žmonės.  Paprastai verbuojama išradingai, viliojant nebūtais pinigais, visokiomis gėrybėmis, nejučia užveržiant pasiūlymo kilpą taip, kad iš jos be kitų pagalbos neišsivaduosi. Didelė pagalba saldžiabalsiams prekeiviams žmonėmis yra pačios bendruomenės neigiamas požiūris į aukas, šių smerkimas, apkalbėjimas ir atstūmimas.  „Matai?, – triumfuoja gaujos bosas, -tu niekam nereikalinga, tu nieko nesugebi, tu esi šiukšlė“. Ar galime su tuo sutikti, negi iš tiesų šalia mūsų gyvena žmonės, kuriems nėra vietos „normalioje“ bendruomenėje?

Kazlųrūdietė Dovilė (vardas pakeistas) augo vaikų namuose, nors abu tėvai buvo gyvi. Būdama nepilnametė pagimdė vaikelį.  Nors Dovilei negalia nėra nustatyta, tačiau daug ką ji suvokia kitaip, jai sunku laikytis taisyklių,  tvarkytis buityje, tinkamai įvertinti  besiperšančius į draugus vyrukus.  Tarnybos vaikelį paėmė valstybės globon, jauna mama jautėsi sugniuždyta. Štai tada šalia ir atsirado vaikystės draugė, pasiūliusi „didžiulius pinigus“, kurie padėtų Dovilei susitvarkyti gyvenimą ir susigrąžinti vaiką.  Dovilei tereikėjo išvykti į Austriją, ten pusmetį pagyventi „kaip vyras ir žmona“ su Pakistano piliečiu, na, dar meluoti vietinėms socialinėms, migracijos, teisėsaugos tarnyboms apie neva tikrą santuoką.  Jauną moterį pasikeisdamos verbavo, įkalbinėjo, spaudė, o galų gale net jai grasino dvi tautietės, kurių viena ir pati buvo ištekėjusi už tos pačios šalies atstovo, o dabar ieškojo parankios fiktyvios žmonos vyro broliui.

Ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra smulkiai užfiksuoti abiejų verbuotojų veiksmai, jų panieka nelaimingai merginai,  regztas planas taip ją „suvystyti“, kad šioji neturėtų kitos išeities tik kaip paklusti psichologiškai stipresnėms moterims.

Tikriausiai liūdnai būtų pasibaigęs šis atkaklus verbavimas, neabejojame, jog Dovilė, kad ir išsigandusi, būtų išvykusi į nepažįstamą šalį, kurios kalbos ji nemokėjo, nesusigaudė ir įstatymuose.

Retai, bet būna, jog prekeivių žmonėmis planus sugriauna … akyla bendruomenė. Taip atsitiko ir šį kartą – Dovilė nerimu dėl fiktyvios santuokos pasidalino su Kazlų Rūdos Socialinės paramos centro socialine darbuotoja, kuri nieko nelaukdama merginą palydėjo į policiją.

Kelias žmogaus pardavimui buvo užkardytas, tačiau laukė ilgi ikiteisminio tyrimo ir bylinėjimosi teisme procesai.  Teko ir ne vieną advokatę pakeisti, ieškojome tokios, kuri rimtai įsigilintų į Dovilės situaciją, kautųsi už ją iš visų jėgų. Kad mūsų šalyje verda tikra kova prekybos žmonėmis lauke, parodė ir pirmos instancijos – Kauno apygardos teismo –  sprendimas Dovilės byloje, išteisinantis abi verbuotojas.  Tačiau principingai prokurorei pateikus apeliacinį skundą, byla buvo nagrinėjama aukštesnėje instancijoje. Šį kart teisėjų kolegija laikėsi visiškai priešingos nuomonės, buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis, Dovilei priteista kompensacija.

Dovilės gyvenimo kreivė kyla ir leidžiasi, sunku šiandien pasakyti, kaip jaunai moteriai klostysis ateitis, ar atras ji jėgų, valios nekartoti savo tėvų klaidų, būti gera mama savo vaikeliams.

Tačiau labai norime norime pasidžiaugti Kazlų Rūdos socialinėmis darbuotojomis Inga Bieliauskiene ir Rima Kaširova – ačiū, mielosios, kad turite žinių atpažinti prekybos žmonėmis pavojus, kad turite empatijos ir kantrybės padėti sužeistiems vyrams ir moterims. Tik toks pilietiškumas padės mūsų šaliai nustoti „tiekti vergus“ į turtingus Europos kraštus, o mums patiems  – ieškoti išeičių iš skurdo, priklausomybių, išnaudojimo liūno.

Kristina Mišinienė,

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė

 

Dėmesio! VISĄ PARĄ veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370-679-61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius. Šiuo numeriu skambinti mums kviečiame ir šeimų narius, bet kokių tarnybų atstovus, įtariančius apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Mūsų specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Jūsų komentaras

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.