Tarp Lukiškių aikštės memorialo konkurso finalininkų – kazlųrūdiečio projektas

1
303
A. Lelešiaus Lukiškių aikštės memorialo projektas.

Šią savaitę Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) pristatyti Lukiškių aikštės memorialo konkurso pirmojo kūrybinių dirbtuvių etapo rezultatai. Komisija iš 32 darbų atrinko penkis finalininkus, kurių darbai netrukus bus pateikti visuomenei. Tarp finalininkų – ir Kazlų Rūdos garbės piliečio, kraštotyrininko Algimanto Lelešiaus projektas.

Lukiškių aikštės memorialo konkurso kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo architektas Gintaras Čaikauskas su kolektyvu – skulptoriumi Arūnu Sakalausku ir architektais Linu Naujokaičiu ir Kęstučiu Akelaičiu (šis autorių kolektyvas visuomenei pažįstamas kaip Vyčio paramos fondo kuriamo memorialo projekto autoriai); architektas, humanitarinių mokslų daktaras, architektūros teoretikas Tomas Grunskis su kolektyvu „aexn“; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; kraštotyrininkas Algimantas Lelešius; ir fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra.

A. Lelešiaus projektas – iš bendruomenės kylantis laisvės pasakojimas

Kazlųrūdiečio A. Lelešiaus siūlomas memorialas – tai devynių mažosios architektūros kūrinių, nedidelių baseinėlių, kompozicija, išsidėsčiusi visame aikštės plote Vyčio kryžiaus forma. Kiekvienas iš devynių akcentų šiame projekte simbolizuoja vieną Lietuvos valstybingumo šimtmetį, pradedant tryliktuoju ir baigiant dvidešimt pirmuoju amžiumi.

Pavyzdžiui, XIII amžių šioje architektūrinėje grupėje pažymi karūnos formos baseinėlis inkrustuotu dugnu, simbolizuojantis Mindaugo karūnavimą. XIV amžių žymi katalikiško kryžiaus formos baseinas su tekančiu vandeniu, simbolizuojantis Lietuvos krikštą.

Komisijos nuomone, Algimanto Lelešiaus siūlomi memorialiniai mažosios architektūros akcentai efektyviai ir įtraukiančiai perteiktų iš bendruomenės kylantį laisvės pasakojimą, šis projektas galėtų būti įgyvendintas remiantis turiningu kultūriniu bendradarbiavimu tarp keleto organizacijų ir iniciatyvų.

Projektų stendai bus demonstruojami Lukiškių aikštėje

Lukiškių aikštės memorialo dirbtuves organizavo Kultūros ministerija ir Šiuolaikinio meno centras. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo siekiama sudaryti sąlygas penkių atrinktųjų idėjų autoriams išplėtoti savo idėjas konsultuojantis su įvairių sričių specialistais, interesų grupėmis, savivaldybės bei Vyriausybės atstovais, gamintojais ir architektais, parengti preliminarius įgyvendinimo planus ir pasiruošti viešam projektų pristatymui šių metų rudenį. Vieną iš penkių dirbtuvių metu parengtų projektų po pristatymo bus siūloma įgyvendinti.

Su finalininkų darbais bus galima susipažinti Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) tinklapyje. Juos apžiūrėti žmonės galės ir Lukiškių aikštėje, kur bus išstatyti stendai.

Šiuo metu Lukiškių aikštė rekonstruojama, 3,8 mln. eurų kainuosiančius darbus ketinama užbaigti iki lapkričio 3-iosios.

Ekspertų komisija, vertinusi idėjas naujajam Vilniaus Lukiškių aikštės memorialui:

Dr. Alfredas Bumblauskas – istorikas, VU Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas; Dr. Lolita Jablonskienė – dailėtyrininkė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė; Virginija Januškevičiūtė – šiuolaikinio meno kuratorė, komisijos posėdžio pirmininkė; Dr. Giedrė Mickūnaitė – dailėtyrininkė; Deimantas Narkevičius – skulptorius ir filmų kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas; Mindaugas Pakalnis – urbanistas, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius; Dr. Ūla Tornau – šiuolaikinio meno kuratorė, architektūros istorikė.

KRL, Kultūros ministerijos inf.

1 komentaras

Jūsų komentaras

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.