Įrengti nuotekų tinklai išvadavo nuo rūpesčių

2
427
Prie Kazlų Rūdos miesto centralizuoto nuotekų tinklo prisijungę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis išlaidomis ir nebevarginančiais rūpesčiais./ G. Vigrelio foto

Pastaraisiais metais Kazlų Rūdos savivaldybėje sparčiai plečiama gyventojų prisijungimo prie centralizuotų nuotekų tvarkymo sistema. Taip siekiama suteikti galimybę namų ūkiams buitines nuotekas tvarkyti patogiai ir civilizuotai. Prie centralizuoto nuotekų tinklo prisijungusius gyventojus džiugina atsiradusi galimybė sutaupyti ir išspręsti iki tol kamavę nepatogumai.

Pasak UAB „Kazlų Rūdos komunalininkas“ Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo baro meistro Raimundo Giedraičio, šiuo metu prie bendrovės eksploatuojamo nuotekų tinklo yra prisijungę 63 procentai gyventojų. Vartotojų skaičius galėtų būti didesnis, tačiau kol kas ne visi Kazlų Rūdos ir gretimų kaimų gyventojai turi galimybę prisijungti prie nuotekų tinklų. Savivaldybėje centralizuotai nuotekos surenkamos Kazlų Rūdos mieste, Antanavo, Plutiškių, Ąžuolų Būdos ir Bebruliškės kaimuose.

Visgi dar pasitaiko atvejų, kuomet gyventojai neskuba naudotis savivaldybės investicijomis į gyvenimo sąlygų pagerinimą. R. Giedraičio teigimu, neretai miestelėnus nuo noro naudotis centralizuota nuotekų tvarkymo sistema atbaido kuklios finansinės galimybės.

Linkę naudotis nuosavais rezervuarais

„Kazlų Rūdos komunalininko“ atstovas  sako, kad tikslių duomenų apie tai, kiek gyventojų naudoja nuosavus nuotekų surinkimo ar biologinių nuotekų valymo įrenginius, bendrovė neturi. Tačiau įmonės teikiama nuotekų surinkimo asenizacine mašina ir tvarkymo paslauga tarp gyventojų vis dar populiari. Tiesa, ši paslauga nėra pigi – už vieną sutvarkytų nuotekų kubą tenka susimokėti apie 8 eurus. Tad nuosavos nuotekų išgriebimo duobės eksploatavimas gali siekti net keliasdešimt eurų per mėnesį.

„Pasitaikė atvejų, kai gyventojų namų valdose įrengti nuotekų rezervuarai persipildė ir nuotekomis buvo teršiama aplinka. Dėl to buvo kalti patys gyventojai, kad laiku nepasirūpino, jog nuotekos būtų perduotos nuotekų tvarkytojui,“ – pasakojo „Kazlų Rūdos komunalininko“ Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo baro meistras.

Neatsakingas nuotekų išgriebimo duobės eksploatavimas, kuomet nuotekos išleidžiamos į aplinką, gyventojams gali užtraukti baudą nuo 60 iki 3000 eurų.

Sumažėjo išlaidos ir rūpesčiai

Kazlų Rūdos miesto 3 (Mindaugo) seniūnaitijos seniūnaitis Marius Žitkus pasakoja, kad, atsiradus galimybei jungtis prie centralizuotai surenkamų nuotekų tinklo sistemos, nedvejojo. „Iki tol su šeima naudojome savo pačių įrengtą nuotekų išgriebimo duobę, kurios priežiūra kas mėnesį kainavo nepigiai – beveik 40 eurų. Prisijungus prie miesto nuotekų tinklo, išlaidas pavyko sumažinti kone keturgubai. Taip pat nebeliko rūpesčių dėl galimo nuotekų išgriebimo duobės persipildymo, galėjusio grėsti ekologine nelaime, administracine nuobauda ir sugadintais santykiais su kaimynais,“ – sprendimu tapti centralizuoto nuotekų tinklo vartotoju džiaugiasi M. Žitkus.

Griežtės reikalavimai

Miestų nuotekų direktyvos 91/271/EEB įgyvendinimą prižiūrinti Europos komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi pažeidimo procedūrą. Komisijos atstovai akcentuoja, jog būtina užtikrinti, kad 98 proc. susidarančių buitinių nuotekų būtų tvarkoma centralizuotai. Taip pat turima pastabų dėl Kėdainių aglomeracijos nuotekų neišvalymo iki nustatytų Europos komisijos reikalavimų.

Praėjusį mėnesį Aplinkos ministerijos atstovai lankėsi Europos komisijoje. Susitikimo metu Lietuvos delegacija išsamiai pristatė esamą situaciją dėl nuotekų išvalymo efektyvumo Kėdainių nuotekų valykloje, gyventojų prisijungimo prie centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų, individualių nuotekų tvarkymo aglomeracijose, taip pat pristatė veiksmų planą, kurį įvykdžius, būtų visiškai įgyvendinta direktyva.

Aplinkos apsaugos specialistų teigimu, jau greitu metu ketinama pradėti Kėdainių nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbus, kurie leis pertvarkyti veikiančius įrenginius, didinti nuotekų priėmimo, paskirstymo, mechaninio, biologinio valymo grandžių pajėgumus.

Įmonės, gavusios paramą ir įsipareigojusios prijungti gyventojus prie geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros, privalės imtis aktyvesnių veiksmų skatindamos gyventojus jungtis.

Ministerijoje jau yra rengiamos Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pataisos. Jomis siekiama užtikrinti, kad teritorijose, kur gyvena daugiau kaip 2000 žmonių,  veiktų centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos ir kad prie jų prisijungtų visi gyventojai. Taip pat siekiama užtikrinti, kad individualusis nuotekų tvarkymas būtų vykdomas išskirtiniais atvejais, kai centralizuotos sistemos kainuotų per brangiai, ir nuotekų tvarkymas tokiose sistemose atitiktų tokį patį aplinkos apsaugos lygį, koks yra taikomas aglomeracijai. Iki 2019 m. planuojama sukurti individualių nuotekų tvarkymo registrą, kuriame būtų informacija apie individualių nuotekų tvarkymo vietą, įrenginį, nuotekų tvarkymo veiksmus. Registras padės efektyviau vykdyti individualių nuotekų tvarkymo kontrolę.

Lietuvai neįvykdžius Europos Komisijos reikalavimų, ši privalės kreiptis į Europos Teisingumo teismą.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

2 KOMENTARAI

  1. Smegenu plovimas besmegeniams. Uzkase valdziazmogiai apie 1mlrd. euru i zeme ir dabar negali priversti zmoniu jungtis prie miesto tinklu, ko pasekoje gali tekti ES grazinti 100mln. eur. paramu. Tai dabar per visas savivaldybes eina ta pati problema, kaip priversti zmones jungtis ir moketi abonimentus, kad tik nereiketu ES grazinti pinigu, kurie jau seniai istaskyti. O tikslai nepasiekti, kuriuos prirase, kad tik gautu ES simtus mln. nors negalvojo kaip ivykdys isipareigojimus, svarbiausiai buvo paimti ES pinigus.

  2. Pinigai neblogas dalykas ,kai juos gauni , nesvarbu kokiu būdu . Šiek tiek blogiau ,kai reikia juos gražinti , o jų jau seniai nerasta.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.