XII tarptautinis klarnetininkų festivalis Lenkijoje – tarp laureatų – „perliukas“ iš Kazlų Rūdos

0
418

Gegužės 9–13 d. Lenkijos mieste Piotrkow Trybunalski vyko XII tarptautinis klarnetininkų festivalis-konkursas. Lietuvai atstovęs vienintelis jaunasis klarnetininkas Tadas Ruzveltas iš Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos laimėjo III vietą, konkuravęs su 59 savo amžiaus grupės jaunaisiais klarnetininkais.

2017 m. gegužės 9–13 d. Lenkijos mieste Piotrkow Trybunalski vyko XII tarptautinis klarnetininkų festivalis-konkursas, kurį organizavo šio miesto Valstybinė I ir II laipsnio muzikos mokykla.  Tai gilias tradicijas turintis festivalis, organizuojamas kas dvejus metus nuo 1995 metų. Festivalio tikslai – organizuoti įvairaus muzikinio ugdymo lygmens klarnetininkų susitikimą, kelti instrumentalistų švietimo lygį, dalintis patirtimi, populiarinti klarnetą ir su juo susijusią literatūrą, plėsti repertuarą ir skatinti talentingus klarnetininkus. Festivalio globėjai – Lenkijos kultūros ir tautinio paveldo ministras kartu su Piotrkow Trybunalski miesto meru. Festivalio rėmėjai ir didžiųjų Grand Prix (2 klarnetų) steigėjai – žymiausi Lenkijoje pučiamųjų muzikos instrumentų prekybos ir priežiūros salonai „Jarmula Music“ ir Piotro Smietanaos pučiamųjų instrumentų prekybos ir remonto salonas, Prancūzijoje gaminamų klarnetų  „Buffet Crampon“ ir pučiamųjų instrumentų  priedų gamintojų „Vandoren“ partneriai, festivalio metu surengę naujausių klarnetų, jų dalių ir priedų parodas.

Įspūdinga buvo ir konkursantus vertinusios komisijos sudėtis: pirmininkas prof. Miroslavas Pokrzywinskis Varšuvos Fr. Šopeno muzikos universitetas, nariai: prof. Andrzejus Godekas Krokuvos muzikos akdemija, prof. Zdzislawas Nowakas Poznanės muzikos akademija, prof. Bogdanas Ocieszakas Gdansko muzikos akademija, prof. Romanas Widaszekas- Katovicų muzikos akademija, hab. Dr. Robertas Stefanskiis Lodzės muzikos akademija.

Festivalis yra  tarptautinis, jame dalyvavo  181 atlikėjų (solistų) ir 33 klarnetininkų ansamblių. Lietuvai vienintelis atstovo  Tadas Ruzveltas, Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos šeštos klasės mokinys. Priklausomai nuo amžiaus visi konkurso dalyviai buvo suskirstyti į 4 grupes. Pagal savo amžių Tadas Ruzveltas kovojo gausiausioje II-joje grupėje su kitais 59 solistais. Šios grupės solistams buvo keliamas reikalavimas pristatyti iki 8 min. trukmės programą.Tadas kartu su savo mokytoju Gintautu Puskunigiu konkursui parengė išties įspūdingus kūrinius – Johann Stamitz Koncerto klarnetui B-dur I dalį ir S. Rachmaninov kūrinį „Vokalizė“. Šį kartą Tadui akomponavo koncertmeisterė Ieva Žemaitytė.

Jau repeticijų metu tiek kiti konkurso dalyviai, tiek ir jų mokytojai rodė susidomėjimą Tado atliekamais kūriniais. Po konkurso lietuvaičio pasirodymu buvo sužavėta visa komisija, ypač jos narys Krokuvos muzikos akademijos profesorius Andrzejus Godekas. „Jūs įnešėte gaivaus vėjo gūsį į mūsų lenkiškąjį jaunųjų atlikėjų repertuarą. Jau senokai nesu girdėjęs taip meistriškai, muzikaliai ir emocionaliai  atliekamų šių J. Stamitzo ir Rachmaninovo kūrinių, nepaisant to, kad lietuvis atlikėjas yra gana jauno amžiaus. Esate rimti konkurentai mūsiškiams“,–  šypsodamasis kalbėjo profesorius. „Nuoširdžiai dėkoju už išskirtinį pasirodymą, linkiu Jums sėkmės Jūsų kūrybiniuose ieškojimuose ir aukšto pripažinimo kituose konkursuose, puoselėk savo talentą, jaunuoli“, – linkėjo profesorius, dovanodamas lietuvaičiui savo kompaktinę  plokštelę ir asmeniškai pakvietė į vasaros meistriškumo kursus Szcecine.

Ir iš tikrųjų, kaip paaiškėjo paskutinę konkurso dieną,  Krokuvos profesoriaus būta teisaus, Kazlų Rūdos „perliukas“ iš lenkiukų panosės „nupūtė“ III vietą.

„Palyginti su kitais konkursais, kuriuose su Tadu esame dalyvavę, tai pats įtempčiausias. Juk varžėmės ne su įvairiais instrumentalistais  o tik su klarnetininkais“,– po konkurso kalbėjo mokytojas Gintautas Puskunigis. „Lenkija – šalis, kurioje klarnetas labai populiarus instrumentas nuo seno, juo groja ir jauni ir seni, bet maloniai nustebau kuomet šiame konkurse pasirodė 70! mergaičių. Tai reiškia kad susiformavusi klarneto kultūra ir tradicija, nors  metodika neseniai pritaikyta iš prancūziškosios klarneto  mokyklos. Tado pelnyta 3-ioji vieta tarp tokios gausybės atlikėjų, tai ne vien mūsų su Tadu pripažinimas, bet kartu ir ženklas, kad teisinga ir tinkama linkme dirbame, esame pritaikę neblogą  „lietuviškai-prancūzišką“ metodiką.  Be abejonės, kad toks aukštas įvertinimas suteikia drąsos išbandyti jėgas dar rimtesniuose konkursuose“, – apie ateities perspektyvas užsiminė  mokytojas. „Be to,  Tadas – talentingas jaunuolis, jau bręsta artisto dvasia, teikianti klausytojui žavesį ir džiaugsmą. Jis tobulai valdo instrumentą, ritmą, jaučia muzikos pulsavimą ir atliekamų kūrinių jautrią interpretaciją, minties ir stiliaus santykį, mėgina motyvuotai savaip muzikuoti, reikšti jausmus ir  mintis, jam patinka koncertuoti ir klausytojas tuo džiaugiasi. Jis turi kietą charakterį ir  potencialo kryptingai sunkiai mokytis ir tada svajoti apie aukštus pasiekimus ir įvertinimus “, – apie savo mokinį gražių žodžių negailėjo mokytojas.

„Šis konkursas mums reikšmingas ne vien dėl to, kad buvome taip aukštai įvertinti, bet ir dėl to, jog turėjome galimybę mokytis iš kitų atlikėjų, mėgautis jų muzika, išgirsti dar negirdėtų autorių, konkurso metu kilo naujų idėjų dėl Tado repertuaro. Džiaugiuosi, kad festivalio metu buvo organizuotos ir instrumentų parodos, kurių metu mokiniai turėjo galimybę išbandyti  įvairių modelių klarnetus, pasibandyti pūstukus, liežuvėlius, tinkamų- įsigyti.“ – festivalyje patirtais įspūdžiais dalijosi mokytojas Gintautas Puskunigis.

Paklaustas, kaip jautėsi konkurso ir viso festivalio metu ir  kas jam labiausiai patiko, Tadas Ruzveltas  pakomentavo gana lakoniškai:„Šiame konkurse jaučiau, kad groju daug geriau negu ankstesniuose konkursuose, buvau atsipalaidavęs, gal kad salės akustika buvo labai gera. Žiauriai norėjau laimėti naują klarnetą, tokį, kokį išbandžiau parodoje, nes jo skambesys – nerealus“ – su konkursu sietą svajonę atskleidė vaikinukas ir šyptelėjęs pridūrė, –„neblogai ir III vieta su diplomu ir 200 zlotų premija – bus pradinis įnašas naujam klarnetui.“

Džiugina tai, kad kai daugelis Tado bendraamžių svajoja apie naujausius mobiliuosius telefonus ir kompiuterius, mūsų jaunojo muziko svajonėse –  naujas instrumentas. Gal tokią jo svajonę įkvėpė pastaruosius metus lydėjusi sėkmė tarptautiniuose konkursuose (2016 birželį – tarptautiniame konkurse „Baltijos perlas“, lapkritį – „Tenerifės žvaigždėse“), o gal – išugdyta meilė muzikai…

Ši kelionė finansuojama Gabių ir talentingų vaikų ugdymo projekto „Jaunystės džiaugsmas su muzika“ (vadovas – mokytojas metodininkas Gintautas Puskunigis) lėšomis.

Rimvydo Žigaičio menų mokyklos bendruomenės vardu sveikiname Tadą Ruzveltą ir mokytoją Gintautą Puskunigį už puikų pasirodymą ir aukštus rezultatus Lenkijoje vykusiame XII tarptautiniame klarnetininkų festivalyje ir nuoširdžiai linkime, kad ir toliau lydėtų sėkmė ir pildytųsi svajonės.

Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos inf.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.