Kalėdų senelis verslininkams atneš baudų ir ženkliai išaugusią paslaugų kainą?

0
168

Sakoma, kad Kalėdos yra stebuklų ir dovanų metas, kai geriems vaikams yra atnešamos dovanos. Na, o blogiems… Hm. jiems ne taip pasiseka. O juk kiekviename iš mūsų gyvena vaikas. Lygiai taip pat ir iš pažiūros solidžiuose verslininkuose. Tad vienų jų šiemet laukia apdovanojimai, o kitų baudos. Ir kalbu ne apie nuostolį, sumažėjusį eksportą ar išaugusius gamybos kaštus, o apie pačias tikriausias baudas, kurias atneš šiais metais Kalėdų seneliai. Ir tikrai nereikia jų kaltinti, nes vis dar daugiau nei 60% verslininkų nėra pasikeitę savo įmonių įstatų.

Apie eurą, Naujuosius metus ir antkapius

Šiemet verslininkams Kalėdų senelis atneš baudų todėl, kad 2015 m. atnešė eurą. Eksportuojančioms kompanijoms tai buvo nemaža pergalė, leidusi dar labiau palengvinti prekybą ir verslo santykius su užsienio kolegomis, tačiau kartu euro atėjimas reiškė ir lito išėjimą.

Kauniečiai netgi nepatingėjo litui ir laidotuves surengti. Deja, jose nedalyvavau, bet, prisipažinsiu, ir man viena kita ašara išriedėjo, kai buvo užkasami tautos patriarchai, dainiai, istorikai, lakūnai, filosofai, na, ir Kudirka, kurio dalis mūsų nematė nei gyvo, nei ant 500 litų. Laimei, dar stūkso savo aikštėje. Įstatus nepasikeitusių verslininkų nelaimei, litas taip pat stūkso ir įmonių įstatuose, kurios lyg antkapiai įamžina jį ir, deja, netrukus šitaip pažeis Lietuvos Respublikos įstatymus.

Verslininkams duotas laikas pasikeisti įstatus negailestingai tiksi lyg tas nerūdijantis laikrodis, kuris Pelenės pasakoje turėjo karietą atversti į moliūgą. Galbūt kiek lyriška, bet faktas lieka faktu. Pelenė turėjo laiko iki dvyliktos vakaro, o mūsų verslininkai – netgi dvejus metus iki 2016 m. gruodžio 31 d. Bet abiem atvejais vaizdas tampa panašus – greitas bėgimas, viliantis, kad reikalai bus sutvarkyti laiku.

Nepasikeitus įstatų gali būti taikomos sankcijos

Nepaisydamas visko, lyg vėjas Pelenę vijosi princas. O mūsų verslininkus, deja, grasina vytis baudos. Beje, ne tokios ir žemos. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisių pažeidimų kodeksą, baudos, kuria gali būti nubaustas verslas už nesutvarkytus įmonės įstatus, gali siekti netgi 1448 €. Tad kyla ganėtinai natūralus klausimas: ko vis dar laukia verslininkai?

Ar tiesa, kad būna atvejų, kai verslininkai netgi piktinasi, kad nėra tinkamai informuoti apie įstatų pakeitimo pareigą ir gręsiančias baudas klausiame teisinių paslaugų bendrovės UAB „Justicija“ vadovo Vaido Šalaševičiaus:

„Stengiamės verslininkus informuoti, tačiau, objektyviai visų įmonių informuoti negalime, todėl neretai sulaukiame nustebimo, kodėl jie (verslininkai) apie tai nėra nieko girdėję. Tuomet paaiškiname, jog ši pareiga numatyta dar 2014-10-14 priimtame Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių įstatinio kapitalo ir vertybinių popierių nominalios vertės išraiškos eurais ir šių bendrovių įstatų keitimo įstatyme. Kas liečia baudas, LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 172(2) straipsnyje nustatyta, kad už dokumentų, duomenų ir kitos teiktinos informacijos nepateikimą Juridinių asmenų registrui ar Juridinių asmenų dalyvių informacinei sistemai laiku teisės aktų nustatyta tvarka – užtraukia baudą nuo 28 iki 1448 eurų. Juridinių asmenų registro tvarkytojas (VĮ Registrų centras) turi teisę surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą ir dokumentus dėl nuobaudos vadovui skyrimo perduoti teismui“ atsako Vaidas Šalaševičius.

Tai iš esmės paaiškina situaciją, kodėl du trečdaliai Lietuvos verslininkų nėra susitvarkę įmonių įstatų ir atlikę šios šiaip jau gana paprastos, bet būtinos procedūros.

Visai lietuviška

Kita vertus, atrodo, kad dalis verslininkų tiesiog tęsia lietuvišką tradiciją, kai žiemos metu viskas ateina netikėtai. Sniegas, užpustantis gatves ir paverčiantis kelią slidžiu,- netikėtas. Vasarinių padangų keitimas į žiemines irgi stabiliai netikėtas reiškinys. Tačiau pasekmės dažnai būna vienodos – tai eilės. Ir ne gerbiamo Vytauto Mačernio, o lyg laukiančiųjų „Maximoje“ prieš didžiąsias metų šventes. Todėl Vaidas Šalaševičius pastebi: „Iš praktikos žinome, kad termino pabaigoje norinčiųjų būna daug, tad pačios paslaugos atlikimo terminai tikrai stipriai pailgės.“

Donelaitis ir afrikiečiai

Vietoje išvadų norėtųsi prisiminti vieną afrikiečių patarlę, kad kiekvieną rytą gazelė nubunda galvodama, kaip bėgti greičiau, kad  jos nesučiuptų liūtas, o liūtas nubunda su klausimu, kaip bėgti taip, kad sumedžiotų gazelę. Sėkmė laukia tik vieno iš jų. Taip yra ir versle. Tikriausiai neverta keiksnoti kitų, jei rytą nubudęs nepagalvoji, kad ateis diena, kai įstatuose klaidžiojanti lito šmėkla galės sukelti visai realių finansinių nemalonumų. Tad nebūkime kaip K. Donelaičio sukritikuotas Slunkius, nuolat kartojęs: „Juk dar čėso yr, ir mes atliksime darbus.“ Linkime greičiau išspręsti įstatų keitimo problemas ir pasitikti Kalėdų senelį, nešantį dovanas, o ne baudas.

Jeigu bendrovės įstatuose keičiamos ir kitos nuostatos (pvz., organų struktūra, sprendimų priėmimo tvarka) arba prašymas įregistruoti pateiktas  po 2016 m. gruodžio 31 d.,  reikės mokėti  26,65 euro atlyginimą. Daugiau informacijos apie tai – registrų centras.

Audris Narbutas


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.