Kad vaikai augtų sveikesni

0
224

Pasaulinė sveikatos organizacija apibrėžia, kad „ Sveikata yra žmogaus būsena, kuriai būdinga fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės visuma, ne tik ligų ar negerovių nebuvimas“. Žmogus bus sveikas tik tuo atveju, jei aplinkoje nebus sveikatą žalojančių veiksnių bei patirs teigiamus psichosocialinius saugumo ar gerovės veiksnius.

Todėl tiek tėvams, tiek mokytojams  būtina atkreipti dėmesį, kad vaiko gyvenamoji ir ugdymo aplinka būtų kuo palankesnė jo sveikai raidai. Pastaraisiais dešimtmečiais atlikti tyrimai aiškiai parodė, kad egzistuoja aplinkos ir sveikatos ryšys. Medikai vieningai sutaria, kad laiko leidimas gryname ore naudingas ne tik fizinei , bet ir psichinei žmogaus sveikatai palaikyti.

Dėl šių priežasčių  Kazlų Rūdos Valdorfo progimnazija, gavusi  Kazlų Rūdos savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos finansavimą tęstiniam projektui „Sveiko gyvenimo Šventvaldė-2“,  vykdė veiklas, kurių metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas  aplinkos veiksnių įtakai  sveiko vaiko vystymuisi.  Juk šiais laikais dauguma vaikų didžąją laiko dalį praleidžia uždaroje erdvėje- iki 80 procentų paros laiko. Vaikai, bežaidžiantys lauke, tampa vis retesniu vaizdu. Dažniausiai jie praleidžia laiką troškiose patalpose: mokykloje – klasėse, o namuose- prie prie televizorių, kompiuterių ar išmaniųjų telefonų. Civilizuotas žmogus, gerai įvaldęs  modernias technologijas, netapo sveikesnis. Priešingai, serga lėtinėmis ligomis, alergijomis, skundžiasi psichine sveikata ir t.t. Būdamas patalpose, vaikas nesusiduria su natūraliomis gamtoje esančiomis balterijomis, jo organizmas nesigrūdina ir neišmoksta prisitaikyti. „Kambariniai“ vaikai būna kur kas jautresni įvairiam maistui, alergiški. Daug laiko praleidžiant patalpose jaučiamas galvos  svaigimas, pykinimas, nuovargis, išsekimas ir parodoksalu- būnant patalpose dažniau susergama peršalimais.  Smegenims trūkstant deguonies vaikai pradeda blogiau mokytis, sunkiau sukaupia dėmesį. Besimokančiam vaikui būtinas pakankamas gryno oro kiekis. Todėl  vienas svarbiausių projekto „Šventvaldė-2“ uždavinių ir buvo lauko klasės įrengimas.  Mes džiaugiamės,  kad pavyko įsirengti net 2 lauko klases, kuriose  jau šį rudenį vyko pamokos. Pastebėjome, jog mokiniai ne tik per pamokas mielai   būna lauko klasėse, tačiau ir pertraukų metu mielai  išeidana į lauką, nes turi kur prisėsti, pasišnekučiuoti.  Mokytojai ne kartą diskutavo ir dalinosi patirtimi, kaip  organizuoti pamokas netradicinėje erdvėje- lauko klasėje.

Gamtos mokslų mokytoja Daiva Jarašienė su mokiniais  mokėsi apie užteršto oro įtaką žmogaus organizmui bei apie kenksmingos aplinkos veiksnius ir jų poveikį sveikatai, visuomenės sveikatos specialistė Agnė Stankevičienė mokiniams skaitė paskaitą apie aplinkos veiksnius, įtakojančius žmogaus sveikatą.  Vėliau buvo organizuotas „Protų mūšis“ sveikos aplinkos tema.

Džiaugiamės, kad   tėtis Vaidotas  ir toliau kartą per mėnesį organizuoja bendruomeninius žygius, į kuriuos kviečia šeimas su vaikais. Žygių metu susipažįstama su Kazlų Rūdos apylinkėmis,  daugiau laiko praleidžiama gryname ore, atliekamos orientacinės užduotys. Tokie žygiai skatina šeimas kuo dažniau pabūti visiems kartu gryname ore, o pašnekesiai neformaliose aplinkybėse sukuria prielaidas aukštesnės kokybės  bendravimui.

Įgyvendinant projektą  buvo siekiama  vaikams suformuoti įgūdžius daugiau praleisti laiko gryname ore, kad jie sustiprėtų fizižkai, sumažėtų sergamumas, pagerėtų emocinė ir psichinė sveikata. Tikimės, kad įgytos žinios privers  ne tik dažniau susimąstyti apie sveiką aplinką, bet ir mokytojai išmoks  organizuoti pamokas sveikesnėje aplinkoje, o šeimos labiau pamėgs aktyvų poilsį gamtoje.

Kazlų Rūdos Valdorfo progimnazijos inf.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.