Kainų už šildymą mažėjimas – reguliavimo gniaužtuose

0
154
Vytautas Kisielius, Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos (LNŠGA) prezidentas

Praėjusį šildymo sezoną kauniečiai už šilumą galėjo mokėti 20 proc. mažiau, tačiau šis kainų skirtumas, susidaręs dėl gamintojų konkurencijos, taip ir nepasiekė galutinio vartotojo dėl netinkamo reguliavimo. Tokį pavyzdį Vilniuje šį antradienį vykusioje Lietuvos energetikos konferencijoje pateikė Vytautas Kisielius, Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos (LNŠGA) prezidentas.

Jo teigimu, vien per praėjusį šildymo sezoną Kauno nepriklausomi šilumos gamintojai, siūlydami mažiausias kainas aukcionuose, leido tiekėjui sutaupyti 8 milijonus eurų, tačiau galutinis vartotojas už šilumos gamybą susimokėjo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nustatytą fiksuotą kainą.

„Nasdaq“ biržoje skelbiamais duomenimis, „Kauno Energijos“ pelnas 2015 metais siekė 4,5 mln. eurų – 5 kartus daugiau nei 2014 m. ir 22 kartus daugiau nei 2012 metais. Vien per pirmą šių metų pusmetį, „Kauno energijos” pelnas jau siekė per 7 mln. eurų. Turint omenyje kasmet mažėjančias tiekėjo pajamas, toks pelningumas yra daugiau nei įspūdingas.

V. Kisielius taip pat akcentavo, kad šiuo metu galiojanti šilumos kainų nustatymo metodika, šilumos supirkimo tvarka ir jos išaiškinimai sukuria nevienodas konkuravimo galimybes nepriklausomiems šilumos gamintojams ir šilumos tiekėjui.

„Pagal 2013 m. reguliuotojo pateiktą išaiškinimą, šilumos tiekėjai yra privilegijuojami. Jiems kasmėnesiniuose šilumos supirkimo aukcionuose leidžiama dalyvauti siūlant kainą, apimančią tik kintamuosius gamybos kaštus. Taip yra todėl, kad pagal šilumos kainų nustatymo metodiką fiksuotąją gamybos kainos dalį šilumos tiekėjams tiesiogiai per tarifą kompensuoja vartotojai. O nepriklausomi šilumos gamintojai yra priversti siūlyti kainas, kurios pagrįstos tiek kintamosiomis, tiek fiksuotomis sąnaudomis“,  – sakė V. Kisielius.

Šių metų balandžio mėnesį VKEKK pateikė naują supirkimo tvarkos projektą, kuris numato vienodas konkurencijos galimybes visiems šilumos gamintojams, tačiau galutinis sprendimas dar nėra priimtas.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos (LNŠGA) misija yra vienyti nepriklausomus šilumos gamintojus (NŠG), bendradarbiauti ir kurti skaidrią konkurencinę aplinką. Asociacija atstovauja NŠG vykdant aktualius ekonomikos, energetikos sektoriaus ir darnios plėtros sprendimus.

Šiuo metu asociacijai priklausantys nariai valdo 13 šilumą gaminančių katilinių ir kogeneracinių elektrinių, kurių pagaminama šilumos energija sudaro apie pusę visos šalyje veikiančių NŠG pagaminamos šilumos. Bendrai asociacijos narių investicijos į šilumos gamybos objektus Lietuvoje viršija 100 mln. eurų. Prisijungti prie asociacijos pakviesta ir daugiau šilumos gamintojų, gaminančių šilumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.