Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba žengia koja kojon su laikmečiu

0
269
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius Manfredas Žymantas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė/ Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Pastaruoju metu negalios nustatymo sistemoje daugėja gero valdymo pokyčių. Kurie iš jų yra svarbiausi ir kam jų reikėjo, kalbamės su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene ir Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT) direktoriumi Manfredu Žymantu.

Ministre, Jums pavaldžioje Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje vyksta pastebimi pokyčiai. Kurie iš jų reikšmingiausi?

A.Pabedinskienė. Pokyčiai vyksta, nes mums svarbu, kad negalią turintis žmogus ir dėl to negalintis gyventi jam įprasto gyvenimo, dirbti, jaustų kuo mažesnę atskirtį.  NDNT vadovybė stengiasi nuolatos gerinti valdymo kokybę, teikti klientų poreikius atitinkančias paslaugas, optimizuoti veiklos ir valdymo išlaidas.

Kokių naujausių sprendimų gali tikėtis NDNT klientai?

M. Žymantas. Tarnyboje nuolat analizuojame visų teritorinių skyrių priimamų sprendimų kokybę, aiškinamės asmenų pateikiamų skundų priežastis, nes siekiame, kad mūsų teikiamos paslaugos būtų kokybiškos. Vienas iš kokybės rodiklių yra ir per įmanomai trumpiausią laiką atliktas žmogaus negalios vertinimas. Jau kurį laiką pastebime, kad Marijampolės teritoriniam skyriui tenkantis darbo krūvis per didelis. Todėl nuo spalio 1 d. Kazlų Rūdos gyventojus aptarnaus Kauno skyriai. Kadangi Kauno teritorinių skyrių darbo krūviai yra mažesni, o Kazlų Rūda yra Kauno apskrityje, šių gyventojų aptarnavimą ir perduodame kauniečiams.

Ar nepatirs gyventojai dėl to nepatogumų?

M. Žymantas. Atvirkščiai, žmonės bus aptarnauti greičiau ir patogiau. Ir iki šiol nemažai Kazlų Rūdos gyventojų kreipdavosi į Kauną. Nepriėmėme tokio sprendimo aklai. Pasidomėjome ir susisiekimo visuomeniniu transportu galimybėmis, kainomis. Esminio skirtumo nėra, šiuo požiūriu jokių nepatogumų neturėtų kilti. Be to, Kauno klinikose dirba tretinio lygio paslaugas teikiantys gydytojai, kurių dažnai mūsų klientams prireikia. Tame pačiame mieste bus atliktas ir jų negalios vertinimas – nebereikės papildomai važiuoti į Marijampolę.

Ministre, vasarą pasirašėte įsakymą, kuriuo sugriežtinote medikų atsakomybę už NDNT pateikiamus dokumentus. T. y. NDNT direktorių įgalinote kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą dėl gydytojo licencijos sustabdymo.

A.Pabedinskienė. Taip, šį įsakymą pasirašėme kartu su sveikatos apsaugos ministru, nes jis aktualus tiek socialinės, tiek sveikatos apsaugos sistemoms. Nors galutinį sprendimą nustatant negalią priima NDNT, tačiau medicininius duomenis ji gauna iš gydymo įstaigų. NDNT, remdamasi šiais duomenimis ir įvertinusi socialinius faktorius, pagal nustatytus kriterijus išveda vieną bendrą rodiklį, t. y. nustato neįgalumo arba darbingumo lygius, specialiuosius poreikius.

NDNT pati žmogaus sveikatos netiria, nediagnozuoja, todėl turi pasikliauti asmens sveikatos priežiūros įstaigų pateiktais duomenimis, t. y. gydytojais. Deja, ne visada ta informacija būna tiksli, išsami, na, o kartais, tenka pripažinti, ir pagražinta, kad žmogui būtų nustatyta didesnė negalia ir jis gautų neteisėtas išmokas. Tokie dalykai nepateisinami, jie daro žalą valstybei ir kiekvienam iš mūsų kaip mokesčių mokėtojui, be adekvačios finansinės paramos gali likti tie, kam ji iš tiesų priklauso.

Todėl ir atsakomybę turi prisiimti abi pusės. Medikai – už jų pateikiamos informacijos teisingumą, NDNT specialistai – už priimto sprendimo teisingumą. Įsakymas, apie kurį kalbame, turėtų mažinti visų pusių norą piktnaudžiauti, didinti negalios nustatymo sistemos skaidrumą.

Ar NDNT pati negali patikrinti žmogaus sveikatos?

A. Pabedinskienė. Tarnyba neturi tokių įgaliojimų ir tokios teisės. Tai ne gydymo, o viešojo administravimo įstaiga. Tačiau NDNT dirba profesionalūs negalios vertintojai, jie irgi yra gydytojai, ir neobjektyvius duomenis tikrai mato.

Direktoriau, į rankas gavote stiprų įrankį?

M. Žymantas. Greičiau dar didesnę atsakomybę. Tikrai nesirengiame raganų medžioklei. Dauguma gydytojų siuntimus rengia sąžiningai, tačiau, kaip bebūtų apmaudu, pasitaiko ir sistemingai „klystančių“. Štai tokių piktnaudžiavimo atvejų ir netoleruosime. Naujojo įsakymo tikslas – ne bausti, o pirmiausia atgrasyti gydytojus nuo galimo piktnaudžiavimo. Tai turėtų būti labiau prevencinė priemonė. Dirbkime visi vienodai sąžiningai ir jokių problemų nekils.

Jūs galite siūlyti sustabdyti gydytojo licenciją. Tai būtų griežta bausmė gydytojui. O kas garantuoja, kad nepiktnaudžiauja Jūsų specialistai?

M. Žymantas. Dėl galimo piktnaudžiavimo prevencinius namų darbus tarnybos viduje esame atlikę. Pas mus veikia Sprendimų kontrolės skyrius, kuris atlieka tiek planinę, tiek neplaninę visų teritorinių skyrių priimtų sprendimų kontrolę. Kad būtų kuo mažiau žmogiškojo faktoriaus, kurias bylas tikrinti atsitiktiniu būdu atrenka informacinė sistema. Šis skyrius nagrinėja visus gautus skundus. Jei gaunamas skundas dėl galimų korupcinių veikų, tokį nagrinėja Antikorupcijos komisija. Asmeniui apskundus, mūsų sprendimus tikrina Ginčų komisija. Tai ikiteisminė institucija. Galiausiai galima kreiptis ir į teismą.

Iš to, ką girdžiu, susidariau įspūdį, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba yra pakankamai dinamiška institucija?

A.Pabedinskienė. Taip, tai „judanti“, reaguojanti į aplinkos, laiko iššūkius tarnyba.

Štai nuo liepos 1-osios tarnyba atsisakė darbingumo ir neįgalumo lygių, specialiųjų poreikių ir lengvojo automobilio įsigijimo bei jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo pažymų, kurios iki šiol buvo spausdinamos ant saugiųjų dokumentų blankų. Tokie dokumentai su technologine apsauga tapo nebetikslingi, nes tarnyba aktualius duomenis SODRAI ir savivaldybėms, atlikę negalios vertinimą, pateikia tiesiogiai per informacinę sistemą. Taip patogiau ir greičiau klientui.

Tarnyba, vykdydama ES projektą, atnaujino visų dešimtyje šalies miestų esančių teritorinių skyrių infrastruktūrą. Patalpos sutvarkytos taip, kad ir neįgalusis, ir darbuotojas jose oriai jaustųsi. Didžiuosiuose miestuose įdiegti dokumentų priėmimo skyriai su moderniomis eilių valdymo sistemomis, įrengti liftai, nėra slenksčių, kad laisvai būtų galima judėti vežimėliu ir patekti į bet kurią patalpą, užrašai ir Brailio raštu, laiptai pažymėti specialiomis padu jaučiamomis juostomis akliesiems ir silpnaregiams, esant reikalui galima pasinaudoti dušu ir pan.

Gyvename technologijų amžiuje, kai elektroninių tinklų infrastruktūra Lietuvoje suteikia galimybę elektroninėmis paslaugomis naudotis visokio amžiaus žmonėms tiek mieste, tiek atokiose gyvenvietėse. Labai raginčiau klientus aktyviau naudotis NDNT teikiamomis elektroninėmis paslaugomis. NDNT interneto svetainėje galima užsiregistruoti patogiu laiku atvykti pateikti dokumentus, parašyti prašymą gauti negalios vertinimo akto kopiją arba tarnybos išduotų dokumentų dublikatus, nurodant ir patogų jų gavimo būdą – registruotu laišku arba atsiimti asmeniškai.

Be to, sukurta galimybė pasitikrinti atliekamo negalios vertinimo būklę, peržiūrėti ankstesniųjų istoriją. Tam tereikia svetainėje susikurti savo profilį. Labai pagirtina, kad su kai kuriomis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis NDNT duomenimis jau irgi keičiasi elektroniniu būdu, šių įstaigų ratas nuolat plečiamas.

Parengta bendadarbiaujant su Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Jūsų komentaras

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.