Edukacinė pamoka 3 c klasėje

0
295

Rugsėjo 9 d. Kazlų Rūdos pradinės mokyklos 3c klasės mokiniai kartu su mokytoja Rūta Kazakevičiene dalyvavo neįprastoje „Edukacinės kygos-bloknoto atsiradimo“ pamokoje.

Pamoką vedė UAB „Idėjų dirbtuvės“ direktorius Robertas Dumša  su kolega Tomu Kveteniu. Svečiai vaikams papasakojo kaip atsiranda knyga: visų pirma  norint parašyti knygą yra reikalingas raštas, reikia turėti ant ko ir kuo rašyti. Knygą reikia sumanyti, parašyti, iliustruoti, sumaketuoti, atspausdinti, įrišti, sukurti jai viršelį, turėti kur gerai saugoti, nuvežti į knygynus, bibliotekas.

Kas ir ant ko rašydavo?: Senovės romėnai keturkampio formos akmenyse, šumerai pradėjo rašyti molio lentelėse, kurias paskui krosnyse išdegdavo. (Mokslininkai paskaičiavo, kad tokiu būdu parašytas pirmaklasio elementorius svertų 50 kilogramų). Senovės Rusijoje buvo rašoma ant beržo tošies, senovės egiptiečiai išmoko gaminti rašymui skirtą papirusą, senovės Europoje buvo sukurtas pergamentas ,jis buvo gaminamas iš veršio odos (vienai 400 puslapių knygai reikėjo ne mažiau kaip 16 veršių kailių!!!). Sužinojome, kad šiuolaikinio popieriaus išradėju vadinamas kinietis Ts’ai Lunas.

Kuo rašydavo?:  Senovėje, žmonės norėdami turėti daugiau  knygų, jas perrašinėdavo ranka. Tam darbui buvo išmokomi žmonės, jų darbas buvo labai garbingas, jie dirbdavo valdovo rūmuose. Raštininkai rašė plonyte nendre (kalamu), o jau daug vėliau žąsies ar povo plunksna. Žąsies plunksna dar rašė ir mūsų proproseneliai,  1455 m. vasario 23 d. Johanas Gutenbergas išspausdino pirmąją knygą.

Pirmoji lietuviška knyga vadinasi Katekizmas. Ji išleista 1547 m. sausio 8 d. Karaliaučiuje. Jos autorius – Martynas Mažvydas,

Sužinojome, kad seniau, kai žmonės sugalvodavo atspausdinti knygą, jie padarydavo geležines raides, jas sudėdavo ant lentos, užtepdavo dažų ir įdėję į mašiną užspausdavo ant vieno lapo, po to dėdavo kitą lapą, ir vėl užspausdavo, šiaip laikais viskas padaroma kompiuterių pagalba.

Už finansinę pagalbą įgyvendinant šį edukacinį projektą esame dėkingi Gintui Mocevičiui –  tariame Jums didelį ir nuoširdų AČIŪ. Už vaikams padovanotus vardinius pieštukus bei visą edukacinę programą tariame AČIŪ   UAB „Idėjų dirbtuvės“  direktoriui Robertui Dumšai ir jo kolegai Tomui Kveteniui.

3c klasės Jogailos mama Jurgita J.

KOMENTUOTI

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.