Ar Europa byra?

0
226
Leonidas Donskis /Remio Ščerbausko foto

Skolų krizė, pabėgėlių krizė, „Brexit“, populizmas, dešinysis radikalizmas, taip pat Ukrainos krizė, bandymai įvykdyti karinius perversmus bei autokratizmo tendencijos mūsų artimiausiose šalyse kaimynėse… Kokia ateitis laukia Europos? Ar dabartinį Europos susiskaldymą iššaukė migracijos ir pabėgėlių krizė? O gal tai jau anksčiau prasidėjusio byrėjimo proceso simptomai?

Ar europiečiai praranda savo bendrą istorinį ir civilizacinį identitetą? Ar kultūrinis ir politinis Europos identitetas pastatytas ant kortos? Ar Europai iškilęs pavojus prarasti savo brangiausias vertybes, tokias kaip klasikinės Antikos, Krikščionybės ir Švietimo epochos paveldas? Juk jos, papildydamos viena kitą, ir sudaro tai, ką mes vadiname Europa.

Žymus iraniečių kilmės Vokietijos rašytojas ir publicistas Navidas Kermani, pats būdamas praktikuojantis musulmonas, tačiau su susižavėjimu ir gilia pagarba žvelgiantis į krikščionybės paveldą, šiuos klausimus nagrinėja daugelyje savo publikacijų. Kartu su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriumi Lietuvos filosofu ir publicistu Leonidu Donskiu jis apie tai viešai diskutuos 2016 m. rugsėjo 5 d. 18 val. 30 min. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje–muziejuje Kaune, S. Daukanto g. 25.

Navidas Kermani, gim. 1967 m. Zygene, iraniečių šeimoje, kaip laisvasis rašytojas gyvena Kelne. Habilituotas daktaras orientalistas. Dėstė Frankfurto, Getingeno ir Mainco universitetuose bei Dartmuto koledže, Jungtinėse Valstijose.

Už literatūrinę ir akademinę veiklą Navidas Kermani 2015 m. buvo apdovanotas Vokietijos knygų prekybos taikos premija, yra gavęs Kleisto premiją ir kitų apdovanojimų. Dėl neprilygstamo meistriškumo vokiečių kalboje bei įžvalgių politinių analizių ir puikios eseistikos jis buvo paskirtas Vokietijos kalbos ir poezijos akademijos nariu ir 65-ųjų Vokietijos Konstitucijos metinių proga buvo pakviestas skaityti šventinį pranešimą Vokietijos Bundestage. 2015 m. išleistoje jo knygoje „Neįtikėtinas nustebimas“ 23-ose esė iš musulmono perspektyvos kalbama krikščioniškojo vaizdinių pasaulio tema. Knyga buvo išleista Nyderlandų, Norvegijos, Ispanijos, Anglijos ir Prancūzijos leidyklose, o šiuo metu verčiama į lietuvių kalbą.

Leonidas Donskis, gim. 1962 m. Klaipėdoje, Lietuvoje. Filosofas, idėjų istorikas, publicistas ir profesorius. Dėstė ir atliko tyrimus Vytauto Didžiojo universitete Kaune (kur buvo ilgametis Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas), Dikinsono koledže, Pensilvanijoje, Montevalo universitete, Alabamoje, Geteborgo, Upsalos, Helsinkio ir Talino universitetuose. 2009–2014 m. liberalų partijos deleguotas Europos Parlamento narys.

Nuo 2005 iki 2009 m. buvo Europos mokslo fondo Humanitarinių mokslų komiteto narys. Lietuvoje reiškiasi kaip politikos komentatorius, visų pirma ginantis žmogaus teises. Donskis – daugiau nei 30 knygų autorius ir leidėjas, taip pat ir Vokietijoje išleisto kūrinio „Laisvė ir priklausymas. Europos kanonas, kultūrinis identitetas ir postmodernioji krizė“ (2014).

Diskusiją organizuoja Goethe’s institutas kartu su Vytauto Didžiojo universitetu Kaune.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Jūsų komentaras

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.