Gimnazistai keliavo Tauro apygardos partizanų keliais

0
1287

Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos projekto „Istoriniais atminties takais 9“ dalyviai balandžio 29 d. vyko į ekskursiją Tauro partizanų apygardos keliais Kazlų Rūdos savivaldybės miškuose. Tai buvo puiki, „gyva“ istorinė pamoka, įtvirtinat istorines žinias apie partizaninį karą Lietuvoje.

Projekto dalyviai kelionę pradėjo aplankydami partizanų Sutkų šeimos žūties vietą. Ši tragedija įvyko 1950 m. vasario 2 dieną. Buvo atakuojamas Sutkų bunkeris. Kova truko 7 val. Žuvo visa šeima-mama, dvi dukros ir tėvas. Apie šią tragediją ir kaip buvo vėliau pasielgta su partizanų kūnais mokiniams pasakojo kazlųrūdietis Pranas Butkus ir politinė kalinė-tremtinė Azita Makarevičienė.

Vėliau nuvykome į Tauro apygardos vado, LLKS tarybos nario, 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataro, Aleksandro Grybino – Fausto, bunkerį. Gimnazistai pamatė kaip atrodo bunkeris, suprato kaip bunkeriai buvo maskuojami ir, žinoma, įlipę į bunkerį apžiūrėjo jo vidų. Apie pokario metus, apie tai kaip gyveno partizanai, ką jiems tekdavo patirti ir iškęsti išsamiai pasakojo verslininkas Juozas Makarevičius. Už kelių šimtų metrų nuo bunkerio aplankėme Aleksandro Grybino – Fausto žūties vietą. Sužinojome, kad 1949 m. rugsėjo 28-osios naktį grįždamas iš Vytauto rinktinės Šakių aps. Šunkarių miško palaukėje, prie Vilušių kaimo Aleksandras Grybinas pateko į pasalą. Per susišaudymą buvo sunkiai sužeistas, tačiau jam pavyko pasitraukti į netoliese esantį savo bunkerį. Sunaikinęs su savim turėtus svarbius dokumentus ir nesulaukęs pagalbos paryčiais nusišovė. Palaikai buvo nuvežti ir numesti ant grindinio Jankuose, paskui nuvežti į Karčrūdę, Lukšius, Šakius. Palaidojimo vieta nežinomas.

Grįždami į gimnaziją dar užsukome į Raudonplynio kaimą Kazlų Rūdos miškuose. Čia apžiūrėjome po antro pasaulinio karo išlikusiais vokiečių belaisvių kapines.

Tai ką aplankėme šios kelionės metu, tai buvo tik nedidelė dalis Tauro partizanų istorijos, ką mena Kazlų Rūdos savivaldybės miškai. Istorinę pažintį tęsime toliau, kitose kelionėse.

Nuoširdžiai dėkojame už mums skirtą laiką, už įdomius pasakojimus apie pokarį, mus šios kelionės metu lydėjusiems – Juozui Makarevičiui, įmonės „Jovaras“ direktoriui, politinei kalinei tremtinei Azitai Makarevičienei ir Pranui Butkui.

Pilietinio ir tautinio ugdymo projektas finansuojamas Kazlų Rūdos savivaldybės, pagrindinis rėmėjas Algimantas Bučinskas, UAB „Šamoto centras“ direktorius.

 

Justina Matulaitytė, 2c klasės gimnazistė projekto dalyvė

Jūsų komentaras

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.