Aplinkos ministerija ragina energetikus kuo skubiau nustatyti reikalavimus kietojo kuro kokybei

0
191

Siekiant mažinti oro taršą iš šildymo įrenginių ir užkirsti kelią neteisėtam atliekų deginimui, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai jau ne vienerius metus vykdo akciją „Kaminukas“. Patikrinimai dažniausiai pasiteisina – už neteisėtą atliekų deginimą nubaudžiama šimtai pažeidėjų, tačiau Aplinkos ministerija gavo duomenų, kad centralizuotai parduodamos biokuro granulės yra užterštos žmonių sveikatai ir aplinkai pavojingomis medžiagomis.

Aplinkos ministerijai adresuotame vienos energijos išteklių biržos pranešime teigiama, kad biokuro rinkoje pasirodė nekokybiškos granulės, kurių sudėtyje gali būti chemiškai apdorotos medienos likučių. Ištyrus tokį medienos granulių mėginį, jo sudėtyje nustatyta daugiau kaip 110 mg/kg formaldehido koncentracija. Įmonė susirūpinusi, kad tokios granulės gali būti dideliais kiekiais naudojamos šilumos tiekimo įmonėse.

Lietuvoje nereglamentuota, kokį kietąjį kurą galima naudoti šilumos energijos gamybai, nėra reikalavimų kietojo kuro kokybei. Aplinkosaugininkai savo nuogąstavimus dėl pastarosios problemos dar praėjusį rudenį išsakė Energetikos ministerijos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos specialistams. Tačiau š. m. kovo mėnesį gavus informaciją, kad sveikatai ir aplinkai kenksmingas kietasis kuras gali būti patekęs į rinką ir parduodamas centralizuotai, Aplinkos ministerijos nuomone, kompetentingos institucijos turi kuo skubiau nustatyti kietojo kuro kokybės reikalavimus ir pradėti kontroliuoti, kaip jų laikomasi.

Šiuo metu teisiškai nereglamentuotas įvairių rūšių kietojo kuro naudojimas, ypač individualių būstų šildymui, sudaro sąlygas deginti vos ne bet ką, kas skleidžia šilumą, nekontroliuojamai didinti aplinkos oro užterštumą kietosiomis dalelėmis, lakiaisiais organiniais junginiais, sveikatai ypač pavojingais benzo(a)pirenu, dioksinais, furanais. Aplinkos ministerija š. m. kovo pradžioje raštu dar kartą paragino Energetikos ministeriją rengti reikalavimus, o kitas susijusias institucijas (Ūkio ministeriją, Lietuvos šilumos tiekėjų asociaciją, Vartotojų teisių apsaugos tarnybą ir kt.) – teikti Energetikos ministerijai pagrįstus siūlymus tokiems reikalavimams nustatyti.

Aplinkos ministerijoje balandžio 7 d. organizuojamas pasitarimas, kuriame kviečiamos dalyvauti visos suinteresuotos institucijos, turinčios kompetencijos ir galinčios išspręsti kietojo kuro kokybės problemą.

AM inf.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.