Patvirtintas šių metų savivaldybės biudžetas

0
557

Praėjusią savaitę Taryboje patvirtintas šių metų savivaldybės biudžetas. Kazlų Rūdos savivaldybės 2016 metų biudžeto pajamos ir asignavimai sudarys daugiau kaip dešimt milijonų eurų. Dar 713,5 tūkst. Eur sutaupyta praėjusiais metais ir didžioji jų dalis bus skirta savivaldybės skoloms sumažinti.

 

Kazlų Rūdos savivaldybei, lyginant su 2015 metais, šiemet padidinta gyventojų pajamų mokesčio dalis, tenkanti savivaldybių biudžetams dėl priimtų teisės aktų – dėl minimalios mėnesinės algos padidinimo, dėl socialinių darbuotojų, kultūros darbuotojų atlyginimų padidinimo.

2016 metais 47,6 procentus savivaldybės biudžeto pajamų sudarys tikslinės dotacijos: valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) funkcijoms vykdyti – 838,3 tūkst Eur, mokinio krepšeliui finansuoti – 2837 tūkst. Eur, savivaldybėms perduotoms įstaigoms išlaikyti  – 292,4 tūkst. Eur, valstybės investicijų programoje numatytiems projektams finansuoti – 368 tūkst. Eur, vietinės reikšmės keliams (gatvėms) tiesti, rekonstruoti, taisyti (remontuoti), prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti – 457,1 tūkst. Eur.

Kaip ir kasmet, didžiausia biužeto dalis, beveik trys milijonai eurų, bus skirta švietimui. 2016 metams patvirtintas mokinio krepšelis vienam mokiniui sudarys 1014 eurų. Mokinio krepšeliui finansuoti lėšų dydis priklauso nuo mokinių skaičiaus pokyčių. Kazlų Rūdos mokyklose, lyginant mokinių skaičių 2015-09-01 ir 2014-09-01, pagal ugdymo programas pokytis: bendrajame ugdyme sumažėjo 51 mokiniu, priešmokykliniame ugdyme padidėjo 2 vaikais, ikimokykliniame ugdyme vaikų skaičius išliko toks pat.

Nauja yra tai, kad 2015 metais neformaliojo vaikų švietimo programoms vykdyti Švietimo ir mokslo ministerija savivaldybėms papildomai skyrė mokinio krepšelio lėšas, o 2016 metams – lėšos neformaliojo vaikų švietimo programoms vykdyti yra įskaičiuotos į 1014 eurų mokinio krepšelį ir sudaro 44 tūkst. Eur.

Šiemet vietinės reikšmės keliams (gatvėms) tiesti, rekonstruoti, taisyti (remontuoti), prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti skirta 457,1 tūkst. Eur.

2016 m. valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) funkcijoms vykdyti specialiosios tikslinės dotacijos, lyginant su 2015 metais, skirta 35,9 tūkst. Eur daugiau: priešgaisrinei tarnybai  dėl MMA padidinimo 13,5 tūkst. Eur ir socialinei sričiai 23 tūkst. Eur (socialinei paramai mokiniams ir socialinių paslaugų teikimui).

Gerų žinių sulaukė Kazlų Rūdos pagrindinė mokykla – Švietimo ir mokslo ministerija savivaldybei skyrė 278 tūkst. Eur mokyklos pastato rekonstrukcijos užbaigimui. Džiūgauti gali ir futbolo gerbėjai – miesto gėda tapęs futbolo stadionas šiemet bus modernizuotas. Tam Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skyrė 90 tūkst. Eur.

Kazlų Rūdos savivaldybė iš metų pradžios lėšų likučio 2016 metais planuoja grąžinti paskolų, kurių palūkanų norma yra pati aukščiausia. Bankams bus gražinta 120,2 tūkst. Eur, Finansų ministerijai – 442,5 tūkst. Eur.

Pasak biudžeto rengėjų, savivaldybė, grąžindama paskolas nepasibaigus terminui, sutaupys, nes Finansų ministerijai per paskolos grąžinimo laikotarpį (20 metų) būtų sumokama iki 340 tūkst. Eur palūkanų.

Savivaldybės administracija investicinių projektų įgyvendinimui 2015 metų pabaigoje su kredito įstaigomis ir Finansų ministerija buvo pasirašiusi kreditavimo sutarčių už 1856,3 tūkst. Eur. Iki šių metų kovo kovo 31 d. planuojama refinansuoti 1306,1 tūkst. Eur bankų paskolų ir taip per 9 mėnesius sumažinti beveik 8 tūkst. Eur palūkanų.

Didžiausia šių metų biudžeto asignavimų dalis 55,9 procentų, skiriama Poilsiui, kultūrai, švietimui, Sveikatai ir socialinei apsaugai – 17,4 procentų, Ekonomikai, aplinkos apsaugai ir komunaliniam ūkiui – 14,8 procentų.

M. Varaška: „Šiame biudžete – nieko gero“

Vasario 17 d. savivaldybės Tarybos posėdyje tvirtinant šių metų biudžeto projektą, jam pastabų negailėjo opozicijoje esantys liberalsąjūdiečiai ir konservatoriai. Kiek netikėtai prie jų prisijungė valdančiosios daugumos atstovas, socialdemokratas Mantas Varaška, biudžeto rengėjams pažėręs karčių pastabų.

Opozicijos atstovų manymu, biudžete galėtų būti labiau detalizuotos išlaidų eilutės, kuriose būtų nurodyti konkretūs lėšų panaudojimo tikslai. Dabartinė tvarka, pasak politikų, labiau palanki administracijos direktoriui Valdui Kazlui, kuris gali pats spręsti, kiek ir kam lėšų skirti. „Šiais metais siūlėme padidinti savivaldybės gyvenviečių apšvietimui skirtas lėšas bent 10 tūkst. Eurų, tačiau vietoje to sužinojome, kad mažinamas veikiančių lempų skaičius. Žmonės teiraujasi – kodėl tai daroma. Kas tai nusprendė padaryti be Tarybos žinios?“, – piktinosi Kontrolės komiteto pirmininkas Alfonsas Klimas. Į V. Kazlo atsakymą, kad dėl to apsisprendžia seniūnai, V. Klimas replikavo, kad administracijos direktoriui labiau derėtų tokias pasakas sekti lopšelyje-darželyje. Pasak liberalsąjūdiečio, seniūnų savarankiškumas – mitas, nes už juos viską sprendžia savivaldybės administracijos vadovai.

Opozicijos atstovai piktinosi, kad šiemet savivaldybių mokyklų aplinkos gerinimui nenumatyta skirti pinigų, nors metų gale paaiškėja, kad sutaupomos įspūdingos lėšos, tačiau jos neskiriamos gyventojų labui. „Biudžetas skirtas tam, kad būtų efektyviai naudojamas gyventojų poreikiams tenkinti“, – teigė opozicijos lyderis Aidas Vaišnora. Pasak Tarybos nario, opozicija nesižarsto vien tik nepamatuota kritika, tačiau atstovaudama rinkėjus, turėdama jų prašymus, teikia pasiūlymus optimalesniam biudžeto lėšų naudojimui. „Dabartinis biudžeto projektas mums kelia labai daug klausimų – iš kai kurių jo eilučių sunku suprasti, kam bus naudojami pinigai. Skirkime lėšas ten, kur žinome, kad jų konkrečiai reikia“, – savo pasiūlymą teikė A. Vaišnora. Politiko teigimu, absurdiškai atrodo tai, kuomet mokyklų ir kitų biudžetinių įstaigų turtui įsigyti ar pagerinti skiriama vos 0,6 tūkst. Eurų, o savivaldybės administracijai tenka daugiau kaip 33 tūkst. Eurų.

Konservatorių atstovai pasiūlė rasti lėšų lopšelio-darželio „Pušelė“ teritorijai aptverti ir nupirkti mikroautobusą Antanavo pagrindinei mokyklai.

Opozicijos atstovų pasiūlymams posėdžiui pirmininkavęs meras Vytautas Kanevičius liko abejingas ir dėl jų nebuvo pasiūlyta balsuoti. Pasipiktinę tokiu savivaldybės vadovo elgesiu, tarybos nariai ketina jo poelgį svarstyti politikų etikos komisijoje.

Netikėtumu tapo socialdemokrato M. Varaškos kritika valdančiosios daugumos partneriams: „Biudžeto sprendimo projektą palaikysiu ir už jį balsuosiu, bet tai vienintelės geros žinios šiandieną. Toks biudžeto projektas, kurį tenka matyti, yra „žalias“, ir nelabai ką turi bendro su koaliciją sudarančių partijų, konkrečiai socialdemokratų rinkimų programa, nekalbu apie koalicijos programą“. Socialdemokrato teigimu, biudžetas ir toliau yra rengiamas pagal administracijos direktoriaus V. Kazlo suvokimą, kad biudžetas yra vienas ir pinigai vieni. „Deja, taip nėra ir tik laiko klausimas, kada bus kitaip. Aš manau, kad tas laikas greitai ateis, gerbiamas direktoriau“, – V. Kazlui pagrasino M. Varaška. Tarybos nario manymu, iš įvairių šaltinių gaunamos savivaldybės lėšos sumetamos į bendrą katilą, išmaišomos ir skiriamos nebūtinai tiems, kam jų reikia. „Šiame biudžete nėra nieko gero, išskyrus pasenusį požiūrį ir kryžminį subsidijavimą, nuo kurio centrinėje valdžioje mėginama nutolti jau dešimt metų“, – savo pasisakymą užbaigė socialdemokratas.

Tačiau M. Varaškos pasisakymai partiečiams ir koalicijos partneriams įspūdžio nepadarė. 2016 m. Kazlų Rūdos savivaldybės biudžeto projektas patvirtintas valdančiosios daugumos balsais, opozicijos atstovams susilaikius arba nuo balsavimo nusišalinus.

„Kazlų Rūdos laikraščio“ inf.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kazluruda/domains/kazluruda.info/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.